IWT

Mezinárodní mistrovství ve Working testech retrívrů

 

IWT je mistrovství Evropy ve Working Testech retrívrů. Koná se každoročně, přičemž za jednotlivé státy FCI nestartují jednotlivci, ale tříčlenné týmy. IWT hostuje každý rok jiná členská země FCI.

448040101_7711327298946993_2994328375392982910_n

Vítězné týmy IWT 2024: 1. místo Dánsko 1 - 519b, 2. místo Itálie 2 - 514b, 3. místo Finsko 3 - 506b

Národní týmy

Národní týmy se musí ve své zemi nominovat, například se v předchozích měsících před přihlášením na IWT dobře umístit v Open třídě (nejvyšší třída), nebo uspět v některé nominační soutěži. kterou určí daná země . Pokud není v zemi nominace podmínkou, může se přihlásit kdokoliv. V ČR zatím není stanovena žádná podmínka pro nominaci na IWT.

Tým je složen ze 3 vůdců a 3 psů. Povolen je i 4. náhradník, který může zastoupit například háravou fenu nebo zraněného psa. Tým si volí kapitána, který jedná a vystupuje za tým. Startujícím jsou přiděleny startovní čísla, ale protože jsou v týmu tři, jsou osoby od sebe rozlišeny např. 5A, 5B a 5C. Všichni zúčastnění musí mít občanství dané země. 

Free týmy

Maximální počet národních týmů jsou 3 týmy za jednu zemi. Pokud kapacita soutěže dovolí, spustí organizátor přihlašování pro tzv. Free týmy. Umožní tak soutěžícím dostat se do soutěže pokud na ně ve 3 národních týmech nezbylo místo. Free týmy však musí být také složeny z vůdců jednoho občanství.

Organizace

Zorganizovat takovou masivní akci není vůbec jednoduchý úkol. K uspořádání musí být využita rozsáhlá honitba s dobrou dostupností a zázemím v okolí pro velké množství startujících a pomocníků. V posledním ročníku 2024 se zúčastnilo 126 osob v týmech, k tomu organizátoři, velký počet diváků, rozhodčí, pomocníci a organizátoři. Všichni tito absolvovali stovky a tisíce kilometrů, aby se soutěže mohli zúčastnit či pomoc s její organizací.

Zkušený tým organizátorů vždy vytipovává a kontrolujte lokality pro jednotlivé disciplíny ještě před příjezdem rozhodčích. Disciplíny a cesty k nim jsou dobře označeny jak pro startující, tak diváky. Na některé disciplíny bývá zajištěn i převoz startujících na různých vlečkách, stejně jako na honu. Disciplíny bývají od sebe vzdáleny tak, aby se navzájem nerušily. Lokalita by měla poskytovat dostatek prostoru a stínu pro čekající týmy. Často je součástí katalogu startujících mapka terénu s vyznačenými trasami a jednotlivými lokacemi disciplín. 

Akce si vyžaduje velkou kapacitu pomocníků. Na každé disciplíně s jedním rozhodčím pracuje několik stevardů a pomocníků (minimálně 4 osoby). Organizačně i technicky musí být osoby bezchybně sladěni tak, aby podmínky pro jednotlivé týmy byly pokud možno rovnocenné.

Několik dní před soutěží již organizační tým jede na plné obrátky. Soutěžící si v pátek přijíždí pro startovní čísla a při uvítacím ceremoniálu/večeři jsou představeni rozhodčí a dozvídají se některé organizační detaily, které jsou zároveň předem zveřejněny v propozicích. Hlavním komunikačním jazykem po celou dobu soutěže je angličtina.

V sobotu a neděli, kdy probíhá posuzování v rámci soutěže. Organizační tým, zajišťuje catering všem účastníkům, pomocníkům a rozhodčím. Sobotní večer pak patří společné gala večeři všem zúčastněným, kdy jsou zveřejněny průběžné výsledky a zároveň se jedná o místo, kde se podporuje vzájemné poznávání/setkávání lidí z celé Evropy. V neděli odpoledne probíhá vyhlášení finálních výsledků a předání cen a diplomů.

Rozhodčí a posuzování

Pro tuto vrcholovou soutěž jsou zváni mezinárodní rozhodčí s aprobací pro posuzování Field Trial (A a B panel) nebo Working Test a je zvykem, aby byl k posuzování přizván alespoň jeden mezinárodní rozhodčí ze země, která IWT pořádá.

Obvyklý počet rozhodčích je 6. Bývá zvykem v sobotu sestavit 6 disciplín a v neděli 4. Počet disciplín a rozhodčích je však na organizátorovi (podle řádu FCI by mělo být zahrnuto alespoň 5 testů).

Na každé disciplíně si rozhodčí připraví 3 úkoly se 3 aporty, které má tým vypracovat. Rozhodčí vysvětlí na disciplíně úlohu. Stává se však, že si svolá pouze kapitány týmů a úlohu vysvětlí jim. 

Je pouze na rozhodčím, zda jednotlivé aporty určí konkrétnímu členovi týmu nebo nechá tým, aby se rozhodl, kterého psa pošle pro který aport. Tuto skutečnost řekne rozhodčí před disciplínou. Disciplíny, kde si může tým vybrat pro jaký aport pošle kterého psa, dává týmu dobrou taktickou pozici  v případě, že zná silné a slabé stránky jednotlivců v týmu.

Rozhodčí posuzují výsledky jako klasické WT s maximálním bodováním 20 bodů za aport. Pokud pes aport nepřinese nebo je odvolán, hodnotí se jeho práce 0. Pokud byl 0 ohodnocen 1. nebo 2. aport z celkových 3, je pro nepřinesený aport poslán následující týmový pes. Může se tedy stát, že u těžkého aportu jsou vynulování všichni tři členové jednoho týmu.

Nula však neznamená konec soutěže. Body všech tří se sčítají a zůstávají dale hodnocení.

Protože se jedná o týmovou soutěž, rozhodčí dovolují týmu si radit a komunikovat mezi sebou.

 

V letošním roce se konaly IWT v Německu poblíž Rabenau. Na startovní čáru nastoupilo 42 týmů z 16 zemí.

Příští rok, bude IWT hostit Belgie 5.-6.4.2025. Určitě každému nadšenci pro práci retrívrů doporučujeme tuto vrcholovou soutěž zhlédnout, je to neskutečný zážitek.

 

Týmy reprezentující ČR: 

1718365368326

Czech Republic 1, kapitán Táňa Incédi, celkové 35. místo, 336 bodů                                                                                                      

Táňa Incédi + Dol Blathanna Dark Lavondyss - 140b                               

František Šíma + Dexter Dark Lavondyss - 92b                                         

Michal Dvořáček + Aerlig Ancha Sannur Rydgadur - 104b                       

 448212428_8078164195547369_971114961843165947_n

Czech Republic 2, kapitán Dana Slabá, celkové 28. místo, 390 bodů

Dana Slabá + Waterfriend Hot Summer - 125b

Lucie Prchalová + Waterfriend Heavy Storm - 155b

Irena Wrobelová + Corrib Lady - 110b

Jak viděli IWT kapitáni jednotlivých týmů? Položili jsme jim rychlé otázky…

1/ Jak probíhala příprava vašeho týmu na soutěž IWT?

Táňa: Vesele! S klukama je strašná sranda a myslím, že jsme si jako tým neskutečně sedli a trénujeme spolu pravidelně každý měsíc. Ale teď k věci: snažili jsme se zaměřit na nedostatky konkrétních psů a vytáhnout výkon ještě výš.

Dana: IWT je vrcholná akce, takové týmové mistrovství Evropy. Tomu musí odpovídat úroveň výcviku psa, potažmo úroveň celého týmu. Takže příprava začíná již od štěněte . Ale v užším slova smyslu jsme se jako tým připravovaly asi  půl roku. Zpočátku individuálně doma, postupně jsme se začaly scházet 1-2x měsíčně ke společným tréninkům. V rámci přípravy jsme absolvovaly na konci dubna týmové WT  v Rakousku, které slouží jako kvalifikace pro rakouské týmy a mohly jsme si nanečisto vyzkoušet náročnost dvoudenní soutěže a naši aktuální připravenost.

 

2/ Jakým způsobem jste se jako tým rozhodovali, který pes bude plnit konkrétní úkoly během disciplín?

Táňa: Na většině disciplínách to bohužel nešlo, protože nám aporty určit rozhodčí. Ale kde nám byl výběr umožněn  jsme se vždy rozhodli podle schopností a možností psů, abychom nahnali body. Jeden pes je např. skvělý marker, druhý je lépe ovladatelný na velké vzdálenosti atd.

Dana: Ze společných tréninků a přípravných závodů jsme znalí silnějších i slabších stránek jednotlivých psů. Dopředu jsme tedy věděly, komu jde lepe marking, kdo je snadno ovladatelný při složitějším blindu, nebo komu bude víc vyhovovat jít jako první a kdo může čekat. Rozhodování na místě bylo bezproblémové. Přijely jsme jako tým a chtěly jsme co nejvíce bodů pro tým.

 

3/ Co bylo pro tým nejtěžším okamžikem a naopak, co vás při soutěži nejvíce potěšilo?

Táňa: Pro mě jako kapitána to byla špatný moment, kdy jsem nemohla poradit svému parťákovi kde leží aport, protože jsem měla kvůli členitého terénu špatný výhled a nemohla jsem se hnout z pozice. Jako tým jsme samozřejmě nesli špatně první den, kdy jsme hned na prvních 3 disciplínách schytali 4 nuly. V tu chvíli mi bylo už jasné, že bude těžké body dohánět, ale oklepali jsme se z toho.
Nejvíce nás potěšily právě disciplíny, kde jsme si mohli aporty určit a taktizovat a psi nám šlapali. Také nás neskutečně zvedl aplaus na sobotní disciplíně na vodě, kde vypadaly celé týmy.

Dana: Nemyslím si, že bychom měly nějaký vyloženě těžký okamžik. Nicméně na konci prvního dne a definitivně po první disciplíně druhého dne jsme si musely říct, že na nejlepší nestačíme. Ale kromě nepovedených aportů jsme každá měla  i podařené úlohy, které nám udělaly radost a na předposlední úloze IWT jsme dokonce dostaly jako tým pochvalu od rozhodčí. Mě osobně nejvíc potěšila pohoda a spolupráce v týmu.

 


4/ Jak hodnotíte úroveň českých psů/týmů v mezinárodní konkurenci? 

Táňa: Výsledek ukázal, že je je stále na čem pracovat, ale v některých českých psech i vůdcích rozhodně potenciál je. Když se ohlédnu do statistik IWT, tak ještě stále nemůžeme konkurovat zemím, kde je tento typ práce s retrívry hluboce zakořeněný, a kde mají širokou chovatelskou základnu. Pokud nás nadšence bude touha po zlepšení motivovat, tak věřím, že se jednou posuneme i na první desítku.

Dana: Letos se ani jeden z našich dvou týmů nemohl porovnávat s těmi nejlepšími. Důvodu je jistě více. WT nejsou snadná disciplína. Připravit psa na nejvyšší úroveň trvá několik let. Je třeba investovat nemalou finanční částku do pořízení vhodného psa, spoustu času a dalších finančních prostředků pak na trénink a závody, většinou v zahraničí. Dalším důvodem je určitě malá členská základna, respektive malý počet aktivních psů na vyšší úrovni a s tím souvisí i nedostatek zkušených trenérů. Například v Rakousku, Německu nebo Itálii se pořádají kvalifikační závody, na kterých se vyberou tři týmy, které mohou reprezentovat danou zemi. U nás tři týmy, které by ČR reprezentovaly, ani nepostavíme. Několik posledních let jsme dokonce nedokázali vyslat ani jeden tým na tuto prestižní akci. 

Tady mají velký dluh chovatelské kluby, které se až dosud k WT stavěly velmi rezervovaně. A také Retriever Sport CZ, organizace, která se věnuje pouze WT, v posledních letech zcela  rezignovala na výchovu a přípravu psů pro vyšší třídy.  

Moc si přeji, aby se situace brzy zlepšila, chovatelské kluby vzaly WT na milost, protože je to krásná, i když náročná, aktivita, ale bez dostatečné členské základny a kvalitního tréninku  se naše výsledky nezlepší.



Zaujala vás práce s dummy a chcete se dozvědět víc o Working Testech? Doporučujeme si přečíst článek zde.