Máte doma přinašeče který nepřináší? I to se může stát. Ať už špatným tréninkem, neúmyslnou chybou nebo dědičnými predispozicemi. Vše se dá v jisté fázi vývoje mladého psa napravit. Je třeba však jednat okamžitě, s opatrností a s velkou mírou trpělivosti.
Metod jak rozaportovat psa je mnoho a jako u každého problému, i zde platí, že na každého psa funguje něco jiného, neb každý je originál. Proto tento návod neberte jako dogmatický postup řešení tohoto problému, ale jen jako jednu z variant, kterou můžete se svým ne-přinašečem zkusit, pokud je váš pes silně motivovatelný na žrádlo.
Na trhu je již známá výcviková pomůcka, kterou známe jako “Snack dummy”. Snack dummy jsme zařadili do nabídky od firmy Dog&Field (v originálním názvu Reluctant Retriever dummy), která slouží k rozpracování psa neochotného uchopit cokoliv do mordy. Můžeme jej použít k nácviku aportu tzv. od konce, kdy psa naučíme aport první držet ještě před tím, než jej začneme odhazovat, nebo jej můžeme rovnou odhazovat u psů s předpokladem, že aport okamžitě uchopí.
Co je to Snack dummy?
Tento dummy má tvar klasického a však malého dummy, tedy předmětu z látky válcovitého tvaru, který má vyjímatelnou výplň a zip pro snadné uzavření. Tento dummy se plní oblíbenými pamlsky vysoké hodnoty, ke které se pes bude chtít dostat, případně si bude chtít kořist odnést. Právě této situace můžeme využít k přípravě psa neochotného brát cokoliv do mordy ku našemu prospěchu.
Pojďme se tedy podívat na jeden z možných postupů nácviku uchopení aportu u psů, kteří jsou neochotní cokoliv brát do mordy a nosit.
Vyjmeme výplň ze Snack dummy. Tuto výplň však nevyhazujte. V budoucnu jí budeme do dummíku vracet zpět.
Dummy naplňte oblíbenými pamlsky nebo krmivem.
Psovi opakovaně nabídněte pamlsky přímo z dummy nebo mu je můžete ukázat, že je z dummy vytahujete. Tím zvýšíte zájem o předmět.
Zapněte zip a dummy držte v rukou, nebo ho nechte ležet před psem na zemi. Tyto okolnosti záleží na předešlých zkušenostech psa s uchopováním aportu.
Když se pes bude snažit k pamlskům v dummy dostat, odměňte ho tehdy, když uchopí aport do mordy. Jsou však psi, kteří ztrácí trpělivost při neúspěchu, proto můžete méně motivovatelného psa odměnit již v momentě, kdy se dotýká aportu čumákem.
V druhé fázi cviku, tedy o mnoho lekcí dále, budeme po psovi chtít, aby dummy udržel v mordě déle. Na začátek stačí pouze uvolnění rukou z aportu. Poté pouze sekunda, kdy aport v mordě udržel.
Až bude pes v úchopu úspěšný po dobu několika tréninků, můžeme vrátit zpět do dummy výplň. Aport bude stále napachovaný pamlskem nebo krmivem, proto bude pes nadále motivován.
Třetí fází cvičení držení dummy bude přidání nového nenapachovaného předmětu. V jedné tréninkové lekci však použijeme i nadále náš zapachovaný snack dummy. Příklad, psovi dáme uchopit 2x snack dummy, 1x nový dummy a poté 1x snack dummy. Těmito úspěšnými pokusy můžeme naši lekci ukončit.
Je důležité podotknout že množství opakování v průběhu jednoho tréninku nevede vždy k úspěchu, ale k větší pravděpodobnosti chybovosti.
Zvykne li si pes na předmět v mordě, můžeme se posunout k tréninku zvedání předmětu ze země a přinášení zpět k nám. Této problematice se věnujeme v naší knížce Příprava malého přinašeče.
Přejeme všem štěstí a trpělivost.
Článek byl pro vás připraven www.treninksretrivrem.cz. Jeho šíření je možné pouze s uvedením zdroje.