Věděli jste, že návrat s aportem je přivolání v jiném kabátě? Co ale dělat, pokud u psa převládne kořistnický pud a aport si chce nechat pro sebe.
Návrat s aportem je jeden z dílků cviku aportu, kdy by pes měl aport vzít a neprodleně se vrátit k vůdci. O možných potížích s předávkou jsme psali v předešlém článku. Máte li problém pouze s předávkou, odkaz je ZDE.
Nyní se pojďme podívat na příklad a pár nejčastějších chyb, kterých byste se mohli vyvarovat při problémech s návratem.
PŘÍKLAD: Pes miluje aporty a je horlivý při vyslání. Po nalezení aportu jej však chytí a obíhá mě ve velkých obloucích. S aportem si pohazuje, lehá si s ním a dostat ho zpět je velký problém.
Nejčastější chyby vůdců v těchto situacích:
- Stojí na místě a snaží se psa přivolat
- Psa k sobě láká a chválí
- Psa se snaží odchytit
- Trestá psa
- Chybou také může být přetahování se se psem o hračku, kdy pes vyhraje a je mu dovoleno hračku si odnést
Možných návodů na řešení je mnoho. Níže jsou uvedeny dva příklady řešení u více a méně kořistnického psa.
Pes méně kořistnický
Když nebude mít kašpárek diváky, nebude moci hrát pro koho divadlo. Zdá se to přetažené za vlasy, ale je to tak. Psi v těchto situacích touží po pozornosti a pokud mu dáváte to co bylo uvedeno výše mezi chybami vůdců, dostává pes přesně to po čem touží. Pokud psa lákáte v dobré víře, že se k vám přiblíží, svou intonací mu naopak dáváte najevo, že se vám tato hra líbí. Přílišné emoce tedy nejsou opravdu ku prospěchu, protože i rozčilování a láteření psa nebude motivovat vám aport donést. Východiskem tedy může být ignorace a váš odchod mlčky ze situace. Budete se divit, ale už jen to, že psovi odepřete pozornost a ukážete záda může ve psu vyvolat touhu vás následovat.
U některých psů stačí, když si tiše dřepnete zády od něj.
Náhle jste pro svého psa nečitelní a on neví co se děje a začne vás následovat. Této situace využijeme a pochválíme jej ve chvíli, kdy se za vámi rozejde/rozběhne. Nevadí, pokud v prvních fázích upustí aport a rozběhne se za námi. I tak dostane pochvalu po návratu. Chceme ho přeci jen motivovat, aby přiběhl k nám. S tímto správným chováním využijeme možnosti použití slovního povelu ke mně nebo přivolání na píšťalku.
Pes více kořistnický
Pokud má pes velmi silný kořistnický pud a není mu odměnou naše pozornost, můžeme jej naučit, že po návratu s aportem dostane výměnou jiný předmět/odměnu. Odměnu si každý pes určuje sám. Pro takové psy, kteří se horlivě vrhají po aportu je právě tento předmět odměnou vysoké hodnoty. Pro někoho to může být pamlsek, či milovaná hračka.
U psa můžeme na začátku aplikovat stejný postup, jako byl popsán v prvním bodu. Tedy nežádoucí chování budeme ignorovat otočením se od něj a odchodem. Pakliže psa naše nové chování zaujme a rozběhne se za námi, můžeme mu za odměnu odhodit oblíbený předmět ve chvíli, kdy pes dobíhá k nám. Asi si říkáte co se děje s aportem, který pes právě nese. Ten bývá často vyplivnut nebo pes proběhne s aportem k čerstvě pohozenému aportu. U nápravy tohoto chování se nyní nebudeme soustředit na předávku, která musí být dotažená zvlášť. Nelze řešit dva problémy naráz a za mě je rozhodně návrat důležitější než předávka, která se doladí odděleně.V těchto situacích velmi pomáhá psa naučit probíhat s aportem mezi nohama vůdce. Tento trik světle naučíte jak na aport, tak na pamlsky při běžném přivolání. Cílem tohoto triku je, aby si pes zautomatizoval přiběhnutí těsně k vám.
Správné chování, tedy když pes přibíhá s aportem nebo probíhá mezi nohama, podpoříme přivolávacím povelem.
Pamatujte, že stačí pouze pár úspěšných opakování v rámci jednoho tréninku a další pokusy nechejte na nový den. Častým opakováním byste mohli docílit větší chybovosti.
Výše popsané byly mezifáze finálního cviku, který má být dotažen po konečnou předávku aportu do ruky.
Článek byl pro vás připraven www.treninksretrivrem.cz. Jeho šíření je možné pouze s uvedením zdroje.