Píšťalka pro psa a jak jí používat

Proč mít píšťalku

Výhodou píšťalky je především její dosah na velkou vzdálenost i za zhoršených povětrnostních podmínek, kterou vašim hlasem nikdy nedosáhnete. Píšťalkou nelze tak snadno přenášet emoce, což je v některých vyhrocených situacích také ku prospěchu.

Na píšťalku se můžete naučit pískat různé série hvizdů, takže svého psa můžete naučit v závislosti na hvizdech mnoho povelů (ke mně, zastav se, hledej, změna směru atd).

acme

Pojďme si tedy probrat svět píšťalek a trochu se v nich zorientovat. 

Materiál

Píšťalky se vyrábí z mnoha různých materiálů. 

Plast - Nejčasteji se setkáme se sériovou výrobou z plastu. U nás na stránkách naleznete nejoblíbenější píšťalky značky ACME, které se vyrábí ve Velké Británii.

Jejich výhodou je snadné užívání i pro naprosté začátečníky a snadná nahraditelnost při ztrátě. 

Kov - Kovové píšťalky jsou specifické svou nízkou frekvencí. Jejich nevýhodou však je horší uživatelská přívětivost, kdy se na ní hůře pískají různé série hvizdů. Výhodou je snadná nahraditelnost při ztrátě.

Paroh, nábojnice - Těmto dvoum typům píšťalek se budeme věnovat okrajově. Z těchto materiálů si obvykle zručnější kutil vytvoří píšťalku sám. Nevýhodou však je jejich originalita zvuku, kterou při ztrátě píšťalky nelze nahradit. 

Frekvence

Nyní se zaměříme na plastové píšťalky firmy Acme, které mají několik frekvencí.

Obecně se dá říct, že je jedno, jaké plemeno vlastníte. Je pouze na vás, jakou frekvenci si pro svého psa zvolíte.

Jak je to s užíváním frekvence píšťalky více lidmi?

Je úplně jedno, zda mají lidé ve vašem okolí stejnou frekvenci píšťalky jako vy. Pokud máte psa dobře naučeného na určitou sérii hvizdů, bude pes dobře reagovat na vaše pokyny. Máme odzkoušeno, že při při pískání stejných sérií hvizdů od dvou rozdílných osob se psi dokážou zorientovat na svého majitele.

211 ½, 210 ½ , 212 - Tyto tři frekvence jsou nejprodávanější a nejběžněji užívané píšťalky pro celou škálu uživatelů. Liší se svým dosahem, kdy 212 - tzv. Field trialová píšťalka má silnější a intenzivnější dosah. Pro konstantně znějící sérii hvizdů je však potřeba do ní silněji foukat. Proto vždy úplným nováčkům mezi píšťalkami vřele doporučujeme 211 ½. 

Dvoutónové píšťalky - pro náročnější uživatele, zde jsou dvoutónové píšťalky 641 a 640, které mají dva samostatné náustky, z nichž jedna je s trylkem pro vytvoření specifického zvuku.

Píšťalka s trylkem - tato píšťalka je opět typická tím, že je uvnitř zabudována kulička, díky které při foukání do náustku dochází k typickému trylkovému zvuku. Tento zvuk můžete použít pro samostatný povel (př. ke mně, nebo hledej) nebo z něj vytvořit sérii hvizdů. Z frekvencí, které mají trylek je nejpoužívanější píšťalka 210. Z píšťalek s opravdu intenzivním zvukem jsou poté určeny píšťalky ACME Thunderer, které jsou používány i ve sportu (př. fotbal)

Ovčácké píšťalky

ovčácké píšťalky jsou samostatnou kapitolou. Pro jejich užití je zapotřebí značného cviku. 

Tyto píšťalky se vyrábí ze dvou druhů materiálů, a to plast nebo kov. 

Jak se ovčácká píšťalka používá?

Píšťalka se vloží do úst rovnou stranou dovnitř a obloukovou částí se drží mezi zuby/rty. Jazyk se opře o klembu ústní dutiny a foukne se. 

Tato dovednost vyžaduje značný cvik. Ale výsledkem může být nekonečná série melodických zvuků sloužících k povelování psa.

Jak svého psa naučit reagovat na píšťalku?

Jeli pro vás píšťalka naprosto nová pomůcka, určitě se vám bude hodit i pár tipů, jak svého psa naučit co nejefektivněji na píšťalku reagovat.

  • Vyberte si povel/y, který chcete na píšťalku používat - ke mně, zastav se, hledej, změna směru atd.
  • Vymyslete si sérii hvizdů, který bude povel představovat;
    např. pí pí pí - přivolání, krátké ostré píp - zastav se, píšťalka s trylkem nebo jinak znějící série hvizdů - hledej.

 

Pro příklad si představíme zařazení píšťalky k povelu "ke mně"

Psi se skvěle učí spojováním povelu s danou činností. Proto je ideální situaci nastavit tak, aby byl pes přivolán v momentě, kdy k nám sám přichází/přibíhá. Před již známý povel Ke mně/oslovení přidáme serii hvizdů, kterou jsme si pro tento povel vybrali a pak vyslovíme i starý slovní povel. Psa po návratu k nám odměníme. Po čase začne pes reagovat na píšťalku, která zazní jako první a starý slovní povel můžeme vyřadit. 

Další variantou je spouta přivolávacích her. Jako například po zapískání na píšťalku prohodit mezi našima nohama pamlsek. Po tom co pes pro pamlsek proběhne pod nohama opět od psa couvneme a celý cvik několikrát zopakujeme.

Tip: pokud ještě nemá pes zažitý povel v prostředí bez vzruchů, (např na zahradě), nesnažte se jí používat v situaci, kdy je velká pravděpodobnost, že na povel nebude pes reagovat.

IMG_6945_1

Emergency recal

Můžeme přeložit jako nouzové přivolání. Toto přivolání slouží k odvolání psa od jakékoliv situace (např. stopa zvěře) a vyžaduje spoustu času a trpělivosti ze strany majitele. Jde o zvuk, jiný než klasické přivolání, které se používá pouze za výjimečných situací. Této reakce obvykle bývá docíleno tréninkem, kdy se za tohoto zvuku pes odměňuje něčím vyjímečným, např. pochutina, kterou pes opravdu miluje.

12474026_974574239287407_6212147807613341973_o